نکات نوشتن یک متا دسکریپشن عالی

متا دسکریپشن یک تگ HTML می‌باشد که معمولاً شامل 155 کاراکتر است و توضیحاتی مختصر دربارهٔ صفحه ارائه می‌دهد. متا دسکریپشن که نام دیگر آن توضیحات متا هست که در نتایج جستجو نشان داده می‌شود، ازاین‌رو بهینه‌سازی آن بسیار ضروری می‌باشد.

متا دسکریپشن چه‌کاری انجام می‌دهد؟

توضیحات متا یک تگ HTML است که کد آن برای یک صفحه به‌صورت زیر نوشته می‌شود:

هدف از نوشتن توضیحات متا نیز ساده و واضح است: یک تگ متا دسکریپشن خوب باعث خواهد شد که کسی که در گوگل جستجو می‌کند، با خواندن توضیحاتی که برای مقاله خود نوشته‌اید، بر روی لینک شما کلیک نماید و از سایت شما بازدید نماید.

توضیحات متا مستقیماً روی رتبه شما در موتورهای جستجو تأثیر نمی‌گذارد. اما تاثیرات غیرمستقیمی هم دارد و افزایش نرخ کلیک یا همان (CTR) از آثار غیرمسقیم آن است. اگر متا دسکریپشن شما خوب نوشته‌شده باشد، کاربران ترغیب می‌شوند تا بر روی لینک شما در موتور جستجو کلیک کنند، و این باعث می‌شود که نرخ کلیک شما افزایش پیدا کند؛ با افزایش CTR، موتورهای جستجو متوجه می‌شوند که محتوای سایت شما مناسب است و رتبه شما نیز در گوگل افزایش پیدا می‌کند.

یک نمونه از متا دسکریپشن در موتور جستجوی گوگل
یک نمونه از متا دسکریپشن در موتور جستجوی گوگل

ویژگی‌های توضیحات متا عالی چیست ؟!

در اینجا به‌صورت کامل نکات نوشتن یک متا دسکریپشن عالی را می‌گوییم؛

1- حداکثر 155 کاراکتر باشد

درواقع می‌توان گفت که طول مناسب وجود ندارد، طول متا دسکریپشن بستگی دارد که چه نوع پیامی را می‌خواهید به کاربر انتقال دهید، شما باید آن را تشخیص دهید. شما الان در گوگل مشاهده می‌کنید که توضیحات متا حداکثر 155 کاراکتر است؛ شاید روزی برسد گوگل آن را به 300 کاراکتر و یا بیشتر نیز برساند، در حال حاضر شما سعی کنید 155 کاراکتر اول مقاله‌تان مناسب باشد.

2- دعوت‌نامه!

از کاربران دعوت کنید که بیایند و از سایت شمارا بازدید کنند، با این کار دیگر توضیحات شما ساده و خشک نخواهد بود و استقبال بیشتری از آن خواهد شد.

3- رایگان!!

کاربر با خواندن توضیحات باید حس کند که مطالب به‌صورت رایگان در اختیار آنان قرار خواهد گرفت و جنبه‌ی تبلیغاتی ندارد.

4- کلمات کلیدی را فراموش نکنید!

حتماً از کلمات کلیدی استفاده کنید؛ اگر از کلمات کلیدی استفاده کنید، گوگل تمایل بیشتری پیدا می‌کند که از آن برای پیش‌نمایش سایت شما در موتور جستجو خود استفاده کند. همچنین آن کلمات در نتایج جستجو پررنگ‌تر خواهند شد و موردتوجه کاربران قرار خواهد گرفت.

5- مشخصات محصول درج شود

اگر توضیحات متا برای یک محصول الکترونیکی می‌نویسید، دقت کنید که نام آن را به‌صورت کامل بنویسید و همچنین نوشتن مشخصات آن نیز می‌تواند کار مناسبی باشد.

6- هم‌خوانی با محتوا

مهم‌ترین نکته اینجاست که آنچه می‌نویسید باید با محتوای سایت‌تان مطابقت داشته باشد و از توضیحات گول زننده پرهیز کنید؛ اگر گوگل متوجه شود که کاربران را فریب می‌دهید، سایت شمارا با تنزل رتبه، مجازات خواهد کرد.

7-منحصر به‌فرد

تجربه نشان می‌دهد که، استفاده از توضیحات متا مشابه در چند مقاله باعث اختلال در کار موتورهای جستجو می‌شود، هرچند که عناوین آنها متفاوت باشد؛ اگر به‌صورت عمدی یا غیر عمد این کار انجام می‌دهید، بهترین کار این است که بخش متا دسکریپشن را خالی رها کنید تا خود گوگل یک بخش از مقاله‌یتان را انتخاب کند و در بخش توضیحات نشان دهد.

چگونه متا دسکریپشن را در وردپرس بنویسیم؟

افزونۀ Yoast کار را برای شما آسان ساخته است، کافی است که این افزونه را نصب کنید و در صفحه افزودن نوشته، در قسمت چپ و بالای صفحه، بر روی لوگو یواست کلیک کنید؛ سپس بر روی پیش نمایش اسنیپت بزنید.
یک صفحه پاپ آپ مانند صفحه بالا بازخواهد شد. در این صفحه شما می‌توانید یک پیش‌نمایشی از نحوهٔ نمایش سایت شما در نتایج را ببینید. شما می‌توانید آن را به‌آسانی ویرایش کنید و موارد دلخواه را به آن اضافه و یا کم کنید.

پیش نمایش اسنیپت

توضیحات متا یا همان متا دسکریپشن رو هم در پایین می‌توانید اضافه کنید.

پیش نمایش اسنیپت

امیدوار هستیم این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشه، اگر سؤالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید.

منبع: Yoast