مدیریت سفارشات در فروشگاه‌های ووکامرسی

از سری کارهایی که یک مدیر فروشگاه در وردپرس باید به خوبی با آن آشنا باشد، مدیریت سفارشات در ووکامرس ،نحوه سفارش گیری و ارسال آن است، به‌طوری که در انجام این کارها با مشکلی مواجه نشود.

مدیریت سفارشات برای مدیران از زمانی آغاز می‌شود که کاربری محصولی را به سبد خرید اضافه می‌کند (حتی زمانی که سفارش خود را لغو می‌کند) و مدیر باید با تمامی وضعیت سفارش‌ها به خوبی آگاه باشد و با توجه به وضعیت آن محصولات را به‌دست خریداران برساند.

مدیریت سفارشات و انواع وضعیت‌ها

همان‌طور که در مقاله‌های قبل هم گفتیم، ووکامرس از برترین افزونه‌ها درزمینه فروشگاه سازی است که از امکانات بسیاری برخوردار است؛ یکی از این امکانات، مدیریت سفارشات می‌باشد. برای دسترسی به صفحه مدیریت سفارشات باید از فهرست سمت راست به قسمت “ووکامرس” رفته و بر روی “سفارشات” کلیک کنید.

ووکامرس => سفارشات

سفارشات در 7 وضعیت دسته‌بندی می‌شود که عبارت‌اند از؛

  • در انتظار پرداخت
  • ناموفق
  • در حال انجام
  • تکمیل شده
  • در انتظار بررسی
  • لغو شده
  • مسترد شده

پیگیری محصولات بر اساس شناسه

به طورکلی هر محصولی که ثبت میشود یک شناسه ی اختصاصی برای خود دارد، که با آن شناسه میتوان از آخرین وضعیت آن مطلع شد. این شماره در کنار یک # قرار میگیرد و با جست‌و‌جوی آن میتوان سفارش مورد نظر را بیابید و از هر نظری بررسی کنید.

انواع رنگ وضعیت‌ها در مدیریت سفارشات

انواع رنگ وضعیت‌ها در مدیریت سفارشات

در انتظار پرداخت: -سفید- سفارش‌ها ثبت‌شده است ولی از سوی کاربر پرداختی انجام‌نشده است.
ناموفق: -قرمز- این وضعیت به معنی است که کاربر در هنگام پرداخت، ناموفق عملکرده است
در حال انجام: -سبز- کاربر پس از ثبت سفارش، مبلغ را پرداخت کرده است و محصول در پروسه ارسال به مشتری است. این وضعیت برای محصولات مجازی و دانلودی وجود ندارد!
تکمیل‌شده: -آبی- سفارش به‌دست مشتری رسیده است.
در انتظار بررسی: -زرد- این گزینه مربوط به زمانی است که کاربر مبلغ را از درگاه‌های اینترنتی پرداخت نمی‌کند؛ در این وضعیت، مشتری رسید خرید را به مدیر ارسال می‌کند و تأییدیه از سوی مدیر صورت می‌گیرد.
لغو شده: -سفید- سفارش از سوی مشتری لغو می‌شود. در این وضعیت، وجودی انبار به حالت قبلی خود بازمی‌گردد.
مسترد شده: -سفید- به هر دلیلی کاربر تصمیم می‌گرد که کالای خریداری‌شده را عودت دهد. شما در این مرحله بایستی مبلغ پرداختی را به مشتری بازگردانید.

ثبت سفارشات به صورت دستی

شما همچنین می‌توانید سفارشات را به‌صورت دستی ثبت کنید. برای در این کار شما قسمت “سفارشات” بر روی افزودن سفارش کلیک کنید. در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود می‌توانید اطلاعات سفارش را ثبت کنید و محصول را با توجه به وضعیتی که تعیین می‌کنید، به مشتری موردنظر ارسال کنید.

ثبت سفارشات به صورت دستی

تغییر وضعیت سفارش

ممکن است کسانی که خریدی از فروشگاه شما انجام داده‌اند، در هنگام پرداخت مبلغ، در سیستم ووکامرس مشکلی برای آن‌ها رخ دهد، به‌طوری‌که مبلغ از حساب خریدار کم شود ولی در سیستم ووکامرس ثبت نشده باشد. اینجا هست که مدیریت سفارشات بکار می‌آید؛ شخص خریدار مدارک و اطلاعات پرداختی را برای شما ارسال می‌کند و شما نیز با بررسی و تأیید مدارک می‌توانید وضعیت سفارشات را تغییر دهید تا محصول در پروسه ارسال قرار بگیرد.

برای تغییر وضعیت، شما باید سفارش موردنظر را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید، در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود، از بخش وضعیت می‌توانید آن را تغییر دهید. در آخر بر روی به‌روزرسانی کلیک کنید تا ذخیره شود.