نکات کلیدی برای بازاریابی و افزایش کاربران سایت

اگر صاحب وب‌سایت هستید پس به مخاطبینی نیاز دارید که مطالب شما را ببینند. همان‌طورکه هیچ مجری دوست ندارد در یک اتاق خالی اجرا کند! رتبه بالا در گوگل و بهبود سئو سایت به شما کمک خواهد کرد. اما کارهای دیگری هم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. در این مقاله شش نکته مهم در رابطه با بازاریابی به شما خواهیم گفت تا مخاطبان سایت خود را حفظ کنید و همچنین مخاطبان جدیدی را جذب وب‌سایت خود کنید.

بازاریابی چیست؟

فیلیپ کاتلر در کتاب مدیریت بازاریابی، “بازاریابی” را به‌صورت زیر تعریف می‌کند:

بازاریابی، دانش و هنر کشف، خلق و ارائه‌ی ارزش،
باهدف تأمین نیازهای یک بازار هدف، هم‌زمان با کسب سود است.
بازاریابی، نیازها و خواسته‌های تأمین نشده را تشخیص می‌دهد؛
بازارِ آن‌ها را تعریف کرده، حجم این بازار را اندازه‌گیری و سود بالقوه‌اش را برآورد می‌کند.
مشخص می‌کند که کدام بخش از بازار را می‌تواند بهتر تأمین کند؛
و سپس محصولات و خدمات مناسب را طراحی و ترویج می‌کند.

نکته اول: تعریف موضوع درست

برای آن‌که در بخش بازاریابی سایت‌تان موفق باشید باید استراتژی‌های مناسبی را انتخاب کنید که با موضوع وب‌سایت شما هم‌خوانی داشته باشد؛ برای انجام این کار، باید موضوع وب‌سایت خود را به‌درستی تعریف کنید. موضوع وب‌سایت خود را بدانید و آنچه که باعث می‌شود که سایت شما منحصربه‌فرد باشد، را بشناسید و دقت کنید که آن موضوع در تبلیغات سایت قیدشده باشد.

مثال؛ موضوع و بازاریابی سایت طراح وردپرس

به طور خلاصه موضوع سایت ما، ارائه آموزش های رایگان وردپرس و ووکامرس است. ما برای این موضوع، مقالات و فیلم‌های آموزشی ،محصولات رایگان و … ارائه میکنیم. ما از چندین راه برای ارتباط با کاربران استفاده میکنیم؛ مانند خبرنامه و شبکه های اجتماعی. ما تمام تلاشمان را میکنیم که مواردی که ارائه میکنیم با موضوع سایت ما هم‌خوانی داشته باشد.

نکته دوم: بازاریابی متناسب با برند

بازاریابی متناسب با برند

همچنین بازاریابی باید متناسب با برند شما باشد. برندسازی روشی است که شما می‌خواهید شرکت خود را به جهان ارائه کنید. شاید شما بخواهید برند شما به‌روز و جوان‌پسند باشد، شاید هم ترجیح می‌دهید سنتی و قدیمی به نظر بیاید، این به خود شما بستگی دارد. فقط در این مسیر ثابت‌قدم بمانید. برند سازی موضوعی سلیقه‌ای است و از همه مهم‌تر، برند شما باید نمایانگر موضوع شما باشد.

نکته سوم: آشنایی با کاربران

آشنایی با کاربران

از مهم‌ترین اقدامات بازاریابی‌ای است که خصوصیات کاربران خود را بشناسید؛ باید بدانید که چه کسانی از سایت شما بازدید می‌کنند؟ چگونه به مقالات سایت دسترسی پیدا می‌کنند؟ در چه رده‌ی سنی هستند؟ در چه زمینه‌ای، مقالات بیشتر بازدید خورده است؟
برای پیدا کردن جواب این‌گونه سؤالات شما کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید؛ می‌توانید شما از Google Analytics استفاده کنید و تحلیل‌های خوبی از سایت خود داشته باشید.
همچنین می‌توانید در سایت خود نظرسنجی قرار بدهید تا کاربران نظر خود را بیان کنند.

نکته چهارم: جذب مخاطبان جدید

خب شما تا الان درباره نگه‌داشتن کاربران آموختید، اما مسئله اینجاست که باید سایت خود را گسترش دهید و مخاطبان جدیدی را جذب سایت خود کنید. آیا تابه‌حال به آن فکر کرده‌اید؟ خب شما باید از کاربرانی با علایق مشابه کاربران فعلی خود پیدا کنید، اما چطور؟!

نکته پنجم: محل‌های مناسب را بیابید.

شما باید در این مرحله کاملاً شفاف عمل کنید و بدانید که چه نوع مخاطبانی را می‌خواهید جذب کنید. مثلاً می‌توانید مخاطبان جوان را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام پیدا کنید. بایستی تمام محتوای وب‌سایت‌تان برای مخاطبان باشد. علاوه بر رسانه‌های اجتماعی، ارسال خبرنامه را هم دنبال کنید، چون این‌یک راه بسیار مناسب برای ارتباط با خوانندگان است. شاید با این کار افراد زیادی به سایت شما مراجعه نکنند، اما کسانی که می‌آیند از کاربران دائمی شما خواهند بود.

نکته ششم: تبلیغات

تبلیغات

اگر بودجه کافی دارید، می‌توانید به تبلیغات حرفه‌ای بپردازید؛ مثلا میتوانید مقداری هزینه کنید تا یک بنر خوب برای سایت شما طراحی کنند. شما باید مخاطبین موردنظر خود را بیابید و با تبلیغات جذاب و مناسب، آن‌ها را به سمت سایت خود هدایت کنید. اما تبلیغات باید به‌درستی انجام شود تا بازده خوبی به همراه داشته باشید و هزینه‌هایی که می‌کنید هدر نرود.
مثلاً اگر شما فروشگاه لوازم ورزشی دارید، باید تبلیغات خود را در سایت و شبکه‌های اجتماعی که موضوع آن‌ها مشابه سایت شما است، انجام دهید.

جمع‌بندی

اگر بازاریابی حرفه‌ای با رعایت اصول سئو همراه شود، می‌توانید به افزایش چشم‌گیر بازدیدکنندگان شما بیانجامد. سعی کنید اطلاعات بیشتری در رابطه با مخاطبان سایت خود جمع‌آوری کنید؛ علایقشان را شناسایی کرده و تولید محتوای خود را بر روی آن متمرکز کنید. شما با رعایت نکات بالا می‌توانید قدم بزرگی برای بازاریابی بردارید و به‌راحتی مخاطبان جدیدی را جذب کنید.