نکات انتخاب عنوان صفحه برای نوشته‌ها

انتخاب عنوان صفحه برای نوشته، یک مهارت اساسی است که هرکسی که کار تولید محتوا را انجام می‌دهد باید روش‌های آن را بلد باشد. اگر توجه داشته باشید معمولاً در روزنامه‌ها، هر عنوانی که خوب و جذاب باشد در صفحه اول قرار می‌گیرد و بقیه در صفحات بعدی قرار می‌گیرند؛ پس انتخاب عنوان صفحه، یک امر مهم است که می‌تواند شمارا از سایر سایت‌های مشابه، متمایز کند. علاوه بر آن عنوانی که انتخاب می‌کنید باید ازنظر سئو مورد تأیید باشد.

اولین چیزی که افراد در نتایج جست‌وجو می‌بینند، عنوان است؛ اگر ازنظر سئو خوب و جذاب و از نظر سئو هم مورد قبول باشد، شانس آن‌که کاربر سایت شما را برای بازدید انتخاب کند افزایش میابد. عناوین بسیار مهم هستند و نباید به سادگی از کنار آن‌ها عبور کرد، به‌طوری که ربات‌های گوگل با بررسی آن‌ها، موضوع اصلی صفحه را مشخص می‌کنند.

فرق عنوان صفحه و تگ عنوان HTML چیست؟

تگ عنوان HTML

تگ عنوان HTML را می‌توانید در بالای هر تب مرورگر خود ببینید و کد آن به‌صورت زیر میباشد؛

<title> Test – DesWP.com </title>

در مرورگری که تب دارد، شما می‌توانید تگ عنوان HTML را در بالای آن ببینید، ما کد بالا را وارد کردیم و نتیجه‌ی آن در تصویر زیر مشخص است؛

تگ عنوان HTML

شما عنوان اصلی را که در صفحه نشان داده می‌شود را با تگ عنوان HTML اشتباه نگیرید! عنوان اصلی در بالای هر متن نشان داده می‌شود. این عنوان مثل تگ عنوان HTML مهم است و باید آن را نیز به‌درستی انتخاب کنید.

هدف از انتخاب عنوان برای نوشته‌ها چیست؟

هدف از انتخاب عنوان برای نوشته‌ها چیست؟

برای انتخاب عنوان نوشته‌ها دو هدف وجود دارد؛

  1. باید باعث امتیاز گرفتن از سوی موتور جست‌وجو برای کلمه کلیدی شود.
  2. جذاب باشد، به‌طوری‌که کاربران ترغیب شوند که از آن صفحه بازدید کنند.

این دو هدف باعث ایجاد رقابت می‌شود، مخصوصاً هدف دوم! توجه کنید که اگر هم‌ رتبه خوبی داشته باشید اما کاربری برای بازدید به سایت شما مراجعه نکند، به مرور زمان رتبه خود را از دست می‌دهید.

عنوان ها و نرخ‌های کلیک (CTR)

 عنوان ها و نرخ‌های کلیک - CTR

گوگل برای بررسی مرتبط بودن کلمات کلیدی از نرخ کلیک‌ها استفاده می‌کند. اگر نرخ کلیک شما نسبت به کلمه کلیدی پایین‌تر باشد، در گوگل تنزل رتبه پیدا می‌کنید، بالعکس مسئله نیز صادق است. بنابراین شما باید عنوان صفحه را طوری انتخاب کنید که با نرخ کلیک سایت شما متناسب باشد.

اگر در افزونه Yoast و یا هر افزونه‌ی مرتبطی، یک کلمه کلیدی را انتخاب کرده‌اید، باید آن را در تیترهای صفحه و متن استفاده کنید. کلمه کلیدی تنها راهی است که گوگل متوجه ارتباط متن با کلمه کلیدی می‌شود، پس حتماً از کلمه کلیدی استفاده کنید.

کاربران در قدم اول در نتایج جست‌وجو، عنوان‌ها رو بررسی می‌کنند و سایتی را برای بازدید انتخاب می‌کنند که نظر آن‌ها را جلب کند؛ این کار به این معنی است که، کاربران سایتی را انتخاب می‌کنند که کلمه کلیدی در عنوان موجود باشد، چون گوگل آن را در نتایج جست‌وجو پررنگ می‌کند.

طول مناسب عنوان صفحه

طول مناسب عنوان صفحه

در انتخاب عنوان صفحه باید حرفه‌ای عمل کنید، به‌طوری که نه بسیار طولانی باشد و نه بسیار کوتاه. به‌قول‌معروف: کم‌گوی و گزیده گوی چون درّ! طول عنوان در دستگاه‌ها مختلف متفاوت است، مثلاً در دو عکس زیر می‌توانید تفاوت طول عنوان در میان موبایل و دسکتاپ را ببینید.

تفاوت طول عنوان در میان موبایل و دسکتاپ

می‌توانید طول عنوان صفحه را در قسمت پیش‌نمایش اسنیپت بررسی کنید. در این قسمت شما می‌توانید اندازه طول عنوان در هر دو نوع دستگاه یعنی موبایل و دسکتاپ را ببینید. اگر عنوان شما بسیار کوتاه و یا طولانی باشد، خط پایین آن نارنجی و یا قرمز خواهد شد و به شما اخطار می‌دهد تا آن را تغییر دهید.

نکته! سعی کنید که کلمه کلیدی شما در نیمه اول عنوان باشد.

آدرس سایت و برند تجاری شما

آدرس سایت و برند تجاری شما

مدتی در بین سئو کارهای مد شده بود که نام سایت در کنار عنوان سایت ثبت می‌شد، اما این کار هیچ تأثیر مثبتی برای آن‌ها نداشت. توصیه می‌کنیم این کار را اصلاً انجام ندهید چون به نفع شما نخواهد بود! این روش برندسازی اشتباه است و شما باید روش‌های صحیح برندسازی را بلد باشید.

مثلاً شما می‌توانید در زمینه‌های مختلف کارکنید و مقاله‌های متنوع داشته باشید. زمانی که کاربر به دنبال یک مطلب می‌گردد، شاید برای بار اول سایت شمارا باز نکند، ولی آدرس سایت شما در ذهن او می‌ماند و برای دفعات بعد اگر سایت شما در نتایج جست‌وجوی بعدی او بالا بیاید حتماً از سایت شما بازدید خواهد کرد.

بهبود سئو پست منتشرشده با تغییر عنوان صفحه

بهبود سئو پست منتشرشده با تغییر عنوان صفحه

با انتشار پست در سایت، کار شما به اتمام نمی‌رسد؛ شما بایستی با ابزارهایی مانند google analytics پست‌های منتشرشده را به‌صورت دوره‌ای بررسی کنید و اگر مشکلی دارند آن‌ها بهبود ببخشید تا نتایج بهتری کسب کنید. یکی از روش‌های بهبود بخشیدن سئو آن است که عنوان را تغییر دهید و مجدداً یک عنوان صفحه انتخاب کنید.

عنوان‌ها در شبکه اجتماعی

 عنوان‌ها در شبکه اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی برعکس سایت‌ها در انتخاب عنوان‌ها، از اهمیت کمتری برخوردار هستند. عموماً نیازی نیست که در رسانه‌های اجتماعی اسم برند خود را در عنوان وارد کنید، بهتر است لوگوی خود را عکس‌ها و فیلم‌ها ثبت کنید تا بازخورد بهتری داشته باشید. مثل اینستاگرام، توییتر و فیسبوک

جمع‌بندی

انتخاب عنوان صفحه را جدی بگیرید! چون با رعایت اصول گفته‌شده مانند طول عنوان و … به نتایج بسیار بزرگی دست خواهید یافت. حتی میتوانید مطالب قبلی خود را تک‌به‌تک ویرایش کنید و عناوین خوب و مناسب برای آن‌ها انتخاب کنید. مطمئن باشید که در طولانی‌مدت اثرات آن را خواهید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه.

حتماً در خبرنامه سایت ما عضو بشید تا از جدیدترین مقالات باخبرشید.