FTP چیست؟ و نحوه بارگذاری فایل ها با استفاده از FTP

شاید شما در هنگام استفاده از وردپرس به مشکل خورده باشید و به قسمت مدیریت وردپرس برای حل مشکل دسترسی نداشته باشید. در این وضعیت، راه های زیادی برای تشخیص و حل آن وجود دارد، بهترین راه، استفاده از FTP است.

مواردی که در این مقاله یاد میگیرید:

  • تعریف کلی FTP
  • راه اندازی FTP
  • استفاده از FTP برای اپلود فایل به وردپرس

تعریف کلی FTP

FTP مخفف File Transfer Protocol میباشد و یک پروتکل برای انتقال فایل در وب میباشد. زمانی که شما وردپرس رو در وب سایت خودتون نصب و راه اندازی میکنید، میتوانید از FTP برای بارگذاری فایل ها از جمله تصاویر، فیلم، قالب و افزونه استفاده کنید. شما برای انجام این کار نیاز به نرم افزاری دارید که در کامپیوتر خود نصب کنید و پس از آن میتوانید به سرور خود دسترسی آسان داشته باشید. از رایج ترین نرم افزار ها میتوان به WS_FTP, CuteFTP, FileZilla و SmartFTP اشاره کرد.

راه اندازی FTP

قبل از شروع کار دقت کنید که اغلب، انتقال فایل بسیار کند میباشد به طوری که ساعات ها زمان میگیره؛ پس قبل از شروع کار، سرعت اینترنت خودتون رو چک کنید که به مشکل نخورید. پس از بررسی مراحل نصب زیر را دنبال کنید:

شما باید یک نرم افزار FTP را دانلود و نصب کنید. ما در این آموزش از FileZilla استفاده میکنیم.

لینک دانلود FileZilla

File Transfer Protocol

داشبورد نرم افزار FileZilla به دو قسمت تقسیم میشود؛ سمت چپ شامل تمام فایل های سرور است، سمت راست نیز شامل فایل های موجود در کامپیوتر شماست.

File Transfer Protocol

بر روی File در راست و بالای صفحه کلیک کنید و Site Manager را انتخاب کنید؛ همچنین میتوانید از کلید میانبر Ctrl+S استفاده کنید.

File Transfer Protocol

در صفحه که باز میشود بر روی New Site کلیک کنید. اطلاعاتی مانند نام هاست، پورت، نام کاربری و رمز که سمت چپ تصویر است، تکمیل کنید.

File Transfer Protocol

در آخر بر روی Connect کلیک کنید تا مراحل نصب به پایان برسد.

اطلاعات هاست، نام کاربری و رمز را میتوانید به صورت زیر بدست آورید

ابتدا وارد سی پنل خود بشود و از قسمت FILES بر روی FTP Accounts کلیک کنید.

File Transfer Protocol

در این صفحه،

File Transfer Protocol

Log In: یک نام وارد کنید. به طور مثال ما d را وارد میکنیم. (نام کاربری شما برای ورود در FileZilla به صورت d@yourdomin.ir خواهد بود)

Password: یک رمز عبور مطمئن وارد کنید؛ همچنین میتوانید از Password Generator کمک بگیرید.

Directory: این گزینه محل دسترسی از طریق FTP را مشخص میکند. اگر میخواهید دسترسی کامل داشته باشید public_html را وارد کنید.

Quota: مقدار فضای در دسترس میباشد. بهتر است بر روی Unlimited بماند.

در مرحله بعدی برای انجام سریعتر کار میتوانید بر روی Configure FTP Client کلیک کنید و در قسمت پایین FTP Configuration File را انتخاب کنید؛ یک فایل دانلود خواهد شد.

File Transfer Protocol

حالا به FileZilla بر میگردیم.

بر روی File کلیک کرده و گزینه Import را بزنید. حالا محل فایلی را که از سی پنل دانلود کرده اید مشخص کنید.

File Transfer Protocol

پس از اتمام کار به قسمت Site manager بروید. فایلی را که Import کرده اید را میتوانید مشاهده کنید. بر روی Connect کلیک کنید؛ صفحه ای باز میشود که از شما رمز میخواهد، رمزی که قبلا در سی پنل وارد کرده اید را وارد کنید.

File Transfer Protocol

استفاده از FTP برای آپلود فایل به وردپرس

زمانی که راه اندازی به اتمام رسید، میتوانید فایل ها رو به راحتی از کامپیوتر به سرور انتقال دهید. برای انتقال مراحل زیر را دنبال کنید:

به داشبورد وارد شوید، فایل های کامپیوتر شما در سمت راست و فایل های سرور در سمت چپ قابل مشاهده هستند.

توجه! حتما به یاد داشته باشید که قبل از ایجاد هرگونه تغییر، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

در سمت چپ (قسمت سرور) به پوشه ای که تصمیم به تغییر دارید وارد شوید. از سمت راست هم به فایلی که میخواهید اپلود کنید مراجعه کنید.

File Transfer Protocol

به طور مثال در اینجا ما یک تصویر را از کامپیوتر به سرور اپلود میکنیم. شما میتوانید فایل مورد نظر را انتخاب کنید و سپس برداشته و در سرور رها کنید(Drop & Drag). و همچنین میتوانید ابتدا فایل مورد نظر را انتخاب کنید و سپس کلیک راست کرده و گزینه Upload رو بزنید.

File Transfer Protocol

این فرآیند برای اپلود هر نوع فایل، یکسان است(تصویر، فیلم، قالب، افزونه و …)

جمع بندی

شما با استفاده از FTP میتوانید دسترسی آسان تری به سرور داشته باشید و همچنین فایل های مورد نظر خود را به راحتی به سرور خود اپلود کنید.

اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات مطرح کنید و ما خیلی سریع پاسخگوی شما خواهیم بود.

منبع: MyThemeShop