زمانی که کاربران به سایت فروشگاهی شما مراجعه میکنند، ابتدا کالا را بررسی و با سایر کالا ها مقایسه میکنند و سپس اقدام به خرید می کنند. پس از ثبت سفارش، کاربر به مرحله آخر خرید خود، یعنی قسمت تسویه حساب میرسد، با استفاده از روش های پرداختی که در سایت شما موجود است، اقدام به پرداخت مبلغ میکنند.

روش های مختلفی برای پرداخت مبلغ هست، مانند پرداخت جلوی درب منزل، کارت به کارت، پرداخت از درگاه های اینترنتی و … . شما میتوانید یک یا چند روش پرداخت را در سایت خود قرار دهید تا کاربر به دلخواه روشی را انتخاب کند.

در این مقاله ما درگاه پرداخت اینترنتی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

درگاه پرداخت چیست؟ استفاده از درگاه های پرداخت مستقیم و واسط در ووکامرس

قبل از ادامه مطالعه، شما باید در زمینه نصب افزونه، ووکامرس و افزودن مطلب به ووکامرس اطلاعاتی داشته باشید؛ توصیه میکنیم مقاله های زیر را هم مطالعه کنید:

درگاه پرداخت اینترنتی

اول از همه باید به سوال “درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟” پاسخ داده شود، درگاه پرداخت نوعی پرداخت مجازی بوده که پرداخت مبلغ به صورت غیرحضوری انجام میشود. دارندگان کلیه کارت های شتاب میتوانند با اطلاعات کارت بانکی خود که شامل شماره کارت، رمز دوم، CVV2 و تاریخ انقضا میشود، اقدام به خرید کالا و خدمات از طریق آن بکنند.

صفحه درگاه پرداخت شرکت الکترونیک پارسیان
صفحه درگاه پرداخت شرکت الکترونیک پارسیان

انواع درگاه اینترنتی

تا به اینجا با اینکه درگاه اینترنتی چیست؟ آشنا شده اید، در ادامه انواع آن را معرفی کرده و نصب و راه اندازی هر کدام را با مثال آموزش خواهیم داد.

درگاه های پرداخت به دو دسته تقسیم میشوند؛ مستقیم و غیرمستقیم

درگاه پرداخت مستقیم

بعضی از فروشگاه های اینترنتی از درگاه های مستقیم بهره میبرند به طوری که کاربر در مرحله پرداخت، مستقیماً به درگاه بانکی متصل میشود و با ورود اطلاعات کارت ، خرید خود را تکمیل میکند.

در حال حاضر 12 شرکت وجود دارد که دارای مجوز ارائه درگاه پرداخت از سوی بانک مرکزی هستند؛

 • شرکت به پرداخت ملت
 • شرکت آسان پرداخت پرشین
 • شرکت الکترونیک کارت دماوند
 • شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد
 • شرکت پرداخت الکترونیک سامان
 • شرکت پرداخت نوین آرین
 • شرکت تجارت الکترونیک پارسیان
 • شرکت خدمات نوین داده ورزی سداد
 • شرکت سایان کارت
 • شرکت فن آوا کارت
 • شرکت کارت اعتباری ایران کیش
 • شرکت مبنا کارت آریا

البته گرفتن درگاه مستقیم آسان نبوده و علاوه بر اینکه باید به بانک مراجعه کنید، نیازمند شرایط زیر است:

 • دارا بودن مجوز های معتبر شغلی حقیقی و حقوقی مربوط به فعالیت
 • داشت نماد اعتماد الکترونیک
 • رعایت قوانین تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران
 • عدم منع فعالیت از نظر نظام بانکی
 • داشتن وب سایت

راه اندازی درگاه مستقیم

ما در اینجا دو نمونه از نصب و راه اندازی درگاه مستقیم را آموزش خواهیم داد.

 • درگاه پرداخت بانک ملت ووکامرس

درگاه پرداخت ملت دارای دو نسخه، رایگان و حرفه ای، میباشد که بسته به نیازتون یکی از آنها را انتخاب و نصب کنید.

بانک ملت ووکامرس

نصب نسخه رایگان

به منظور نصب افزونه، ابتدا وارد داشبورد مدیریت شوید و به بخش افزونه ها=>افزودن مراجعه کنید. در صفحه ای که باز میشود، در کادر جستجو، عبارت “mellat-woocommerce” را وارد کنید. مطابق تصویر زیر بر روی هم اکنون نصب کن کلیک کنید. پس از اتمام نصب، دکمه به فعال نمایید تغییر میکند، آن را انتخاب کنید.

بانک ملت ووکامرس

راه‌اندازی و پیکربندی

برای فعال سازی و پیکربندی تنظیمات این درگاه به بخش ووکامرس=>پیکربندی بروید و در صفحه که باز میشود به تب پرداخت ها بروید. پس از باز شدن بخش پرداخت ها، در جدول موجود در صفحه، مانند تصویر زیر، گزینه بانک ملت را پیدا کرده و فعال کنید.

بانک ملت ووکامرس

برای تغییر تنظیمات، در همان قسمت پرداخت ها، روبه‌روی گزینه بانک ملت، دکمه‌ای با نام مدیریت وجود دارد، بر روی آن کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات منتقل شوید.

بانک ملت ووکامرس

شما برای راه اندازی درگاه، ضروری است که ترمینال آیدی، نام کاربری و رمز عبوری که از بانک دریافت کرده اید را وارد کنید.

سایر قسمت های موجود، مربوط به پیام هایی است که به کاربر نشان داده میشود، آن را نیز با توجه به سلیقه خود میتوانید شخصی سازی کنید.

توجه! حتما در آخر بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

 • درگاه پرداخت بانک پارسیان ووکامرس

درگاه پرداخت پارسیان رایگان نمی باشد! و شما باید ابتدا آن را از یک سایت معتبر خریداری کرده و سپس اقدام به نصب و فعال سازی آن بکنید.

تنظیمات افزونه

پس از خرید، نصب و فعال سازی افزونه درگاه پرداخت بانک پارسیان، شما ابتدا درگاه را برای پرداخت فعال کنید وسپس تنظیمات افزونه را شخصی سازی کرده و اطلاعات پرداخت را وارد کنید.

به این منظور مانند بخش قبل به قسمت ووکامرس=>پیکربندی رفته و تب پرداخت ها را باز کنید. در آن صفحه، بررسی کنید که گزینه درگاه بانک پارسیان برای ووکامرس فعال باشد.

 بانک پارسیان ووکامرس

پس از بررسی، بر روی دکمه مدیریت که روبه روی قسمت درگاه بانک پارسیان برای ووکامرس قرار دارد کلیک کنید تا به بخش تنظیمات بروید.

 بانک پارسیان ووکامرس

در این صفحه، تنها تنظیم ضروری، مربوط به گزینه شناسه پذیرنده است، شما کد پذیرنده ای که از بانک دریافت کرده اید را در این بخش وارد کنید.

و سایر قسمت ها هم خودتان با توجه به توضیحات موجود میتوانید شخصی سازی کنید.

توجه! حتما در آخر بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

درگاه غیرمستقیم (واسط)

شرکت هایی هستند که درگاه های پرداخت ارائه میکنند، و کسانی که تمایل به مراجعه حضوری به بانک و دریافت نماد الکترونیک ندارند میتوانند در کوتاه ترین زمان، با ارسال مدارک شناسایی مورد نیاز، آن را راه‌اندازی کنند. در این نوع درگاه ها، کاربر زمانی که اقدام به پرداخت مبلغ میکند، ابتدا به صفحه درگاه واسط متصل شده و پس از آن به درگاه بانکی منتقل میشود، کاربر با ورود اطلاعات بانکی خود هزینه را پرداخت میکند و پول به حساب درگاه واسط واریز میشود؛ شما نیز میتوانید درخواست تسویه کنید تا درگاه مربوطه پول را در کوتاه ترین زمان به حساب شما انتقال بدهد.

در این روش مدیران وب سایت ها درصدی از مبلغ پرداختی (معمولا بین1 تا 2.5 درصد) را باید به عنوان کارمزد، به آن شرکت‌ها اختصاص بدهند.

تعداد درگاه های واسط بسیار زیاد است و هر روز هم به تعداد آن ها افزوده میشود و معمولا هم روش مشابهی در راه اندازی آنها وجود دارد.

در ادامه ما یک درگاه واسط معتبر را معرفی کرده و مراحل راه اندازی آن را نشان خواهیم داد.

 • درگاه واسط زرین پال
درگاه واسط زرین پال

ثبت‌نام در زرین‌پال

ابتدا شما از اینجا وارد سایت زرین پال شوید و به قسمت ایجاد حساب بروید و حساب کاربری خود را بسازید.

درگاه واسط زرین پال

برای ورود به حساب کاربری، شماره تلفنی را که در مرحله ثبت نام زده اید را وارد کنید و پس از آن کد USSD که در صفحه به شما نشان داده شده را بگیرید و کدی 6 رقمی که به شما نشان داده میشود را وارد کنید.

هم چنین میتوانید با گزینه ارسال کد به صورت پیامک، درخواست رمز یکبار مصرف کنید تا آن به شما ارسال شود.

درگاه واسط زرین پال

پس از وارد کردن کد، شما وارد حساب خود خواهید شد.

درگاه واسط زرین پال

احراز هویت

پس از ورود به سایت، شما باید به قسمت پروفایل خود بروید و مراحل احراز هویت را انجام دهید. در آنجا اطلاعاتی از شما میخواهد مانند عکس کارت ملی و کارت بانکی و … . شما عکس ها را ارسال کنید و منتظر بمانید تا پشتیبانی مدارک شما را تایید کند و پس از آن میتوانید درگاه خود را در کمتر از 24ساعت راه اندازی کنید.

درگاه واسط زرین پال

دریافت درگاه

پس از انجام مراحل احراز هویت به قسمت درگاه های پرداخت بروید و بر روی گزینه کلیک کنید. در صفحه ای که باز میشود اطلاعات سایت خود را به طور کامل وارد کنید و در آخر بر روی ایجاد درگاه پرداخت کلیک کنید و منتظر تایید اطلاعات سایت بمانید.

درگاه واسط زرین پال

نصب افزونه

درگاه واسط زرین پال

برای نصب افزونه زرین پال به قسمت افزونه ها=>افزودن بروید. در کادر جستجو، عبارت “ZarinPal” را وارد کنید. مطابق تصویر، افزونه Woocommerce Zarinpal Gateway را پیدا کرده و دکمه هم اکنون نصب کن را بزنید و سپس دکمه به فعال نمایید تغییر خواهد کرد، بر روی آن کلیک کنید.

درگاه واسط زرین پال

راه‌اندازی و تنظیمات

مانند دو افزونه قبلی، به قسمت ووکامرس=>پیکربندی بروید و پس از آن تب پرداخت ها را انتخاب کنید. از فعال بودن گزینه پرداخت امن زرین پال اطمینان حاصل فرمایید.

درگاه واسط زرین پال

برای تغییر تنظیمات، در همان قسمت بر روی دکمه مدیریت کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.

درگاه واسط زرین پال

در این صفحه بسیار مهم است که قسمت مرچنت کد را تکمیل کنید.

بقیه قسمت ها را هم میتوانید تغییر بدهید و یا بصورت دست نخورده باقی بگذارید.

توجه! حتما در آخر بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

نتیجه افزودن 3 درگاه در صفحه و انتخاب نوع پرداخت این‌گونه خواهد بود.

نتیجه افزودن 3 درگاه در صفحه و انتخاب نوع پرداخت این‌گونه خواهد بود

اگر سوال در رابطه با راه اندازی درگاه سایت دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.