پیکربندی تنظیمات ووکامرس

در مقاله نصب و راه‌اندازی ووکامرس به بررسی و نصب سریع ووکامرس پرداختیم، ولی شما در مرحله بعدی ساخت فروشگاه اینترنتی نیازمند تغییر تنظیمات ووکامرس هستید که در عملکرد فروشگاه شما تأثیر بسزایی دارند؛ ازجمله این تنظیمات مهم می‌توان به واحد پول، واحد وزن، یکای اندازه‌گیری، روش‌های حمل‌ونقل، روش‌های پرداخت، سیاست حفظ حریم خصوصی، مالیات و ایمیل ها اشاره کرد.

حالا در این مقاله قصد داریم “پیکربندی تنظیمات ووکامرس” را به شما آموزش دهیم تا قادر باشید به‌راحتی مشکلات فروشگاه خود را برطرف کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله ووکامرس چیست؟ را هم مطالعه کنید تا بهتر این مقاله را یاد بگیرید.

پیکربندی تنظیمات ووکامرس

برای شخصی‌سازی تنظیمات ووکامرس در نوار کناری در قسمت”ووکامرس” به بخش “پیکربندی” بروید؛ در صفحه‌ای که باز می‌شود 8 تب را مشاهده خواهید کرد، هر یک از تب‌ها تنظیمات خاص خود را دارند که با باز کردن آنها می‌توانید تنظیمات مربوطه را تغییر دهید و ما نیز یک به یک آنها را بررسی خواهیم کرد.

تب های تنظیمات ووکامرس

تنظیمات بخش همگانی

این تب 3 بخش دارد که مربوط به تنظیمات اصلی سایت هست، که شما اطلاعات هویتی فروشگاه خود را مثل آدرس، شهر، کد پستی و غیره را تعیین می‌کنید.

آدرس فروشگاه

در تنظیمات ووکامرس ،از بخش آدرس فروشگاه می‌توانید اطلاعات مکانی خود را برای مشتریان مانند آدرس، استان، شهر و کد پستی را مشخص کنید.

تنظیمات آدرس فروشگاه در تب همگانی در تنظیمات ووکامرس

توجه داشته باشید که؛ پر کردن این قسمت لزومی ندارد ولی اگر می‌خواهید که یک فروشگاه خوب و حرفه‌ای داشته باشید این قسمت را فراموش نکنید!

گزینه‌های کلی

بخش گزینه‌های کلی مربوط به تنظیمات فروش و حمل و نقل به سایر کشورها است که میتوانید محدودیت‌هایی را در فروش و حمل‌و‌نقل ایجاد کنید.
مثلاً می‌توانید به تمام کشورها فروش داشته باشید، و یا کشورهای خاصی را در لیست خود قرار دهید.
از دیگر گزینه‌های این بخش مالیات است که می‌توانید دریافت مالیات را برای محصولات خود فعال میکنید.
همچنین اگر قسمت کوپن‌های تخفیف در سایت شما غیرفعال بود و در این بخش می‌تواند آن را فعال کنید.

توجه! اگر تیک گزینه فعال‌سازی کوپن‌ها را بردارید، گزینه کدهای‌تخفیف از قسمت ووکامرس در نوار کنار حذف خواهد شد!

گزینه های کلی در تب همگانی در تنظیمات ووکامرس

توصیه میکنم! مقاله کدهای تخفیف در ووکامرس را مطالعه کنید تا بیشتر با کوپن‌ها آشنا شید.

واحد پولی

همانطور که از نامش پیداست می‌توانید واحد پول سایت خود را تعیین کرده و علاوه بر آن کارکترهای جداکننده را مشخص کنید.

نکته جالب اینجاست! که ووکامرس از دو واحد پول ایرانی، یعنی ریال و تومان پشتیبانی می‌کند.

تنظیمات ووکامرس در بخش محصولات

این تب شامل 3 زیر دسته (همگانی | فهرست موجودی | محصولات دانلودی) می‌باشد که هرکدام از آنها مربوط به یکسری تنظیمات محصولات فروشگاه هستند.

همگانی

در این صفحه در بخش برگه فروشگاه، شما می‌توانید برگه‌ای که می‌خواهید در آن محصولات شما به نمایش گذاشته شود را انتخاب کنید.
همچنین می‌توانید تنظیمات مربوط به سبد خرید و عکس جایگزین محصولات را انجام دهید.

تنظیمات برگه های فروشگاه در تب محصولات در تنظیمات ووکامرس

در بخش اندازه‌گیری نیز واحدی را برای اندازه‌گیری جرم و ابعاد مشخص کنید تا در سایت برای محصولات فیزیکی نمایش داده می‌شود.

تنظیمات اندازه گیری در تب محصولا در تنظیمات ووکامرس

در بخش نقد و بررسی‌ها می‌توانید نظرات را برای محصولات موجود در فروشگاه فعال کنید تا مشتریانی که محصولات را خریده‌اند و یا حتی کسانی که خریداری نکرده‌اند نظرات و سوالات خود را بنویسند.
همچنین می‌توانند امتیازدهی را برای محصولات فعال کنید تا کاربران در کنار ثبت نظر به آن امتیاز نیز بدهند.

تنظیمات نقد و بررسی در تب محصولات در تنظیمات ووکامرس

فهرست موجودی

از ویژگی‌های بسیار خوب ووکامرس مدیریت موجودی انبار است که در بخش فهرست موجودی می‌توانید تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید.
با فعال کردن مدیریت موجودی می‌توانید “کنترل موجودی انبار فروشگاه” را آغاز کنید، به‌طور‌مثال وقتی محصولی در آستانه کمبود قرار گرفت و یا آنکه تمام شد، به مدیر سایت یا صاحب محصول اطلاع‌رسانی می‌شود تا موجودی لازم را تأمین کند.

تنظیمات فهرست موجودی در تب محصولات در تنظیمات ووکامرس

محصولات دانلودی

اگر در سایت خود محصولات دانلودی مثل پکیج‌ها، آموزش‌ها و … ارائه می‌کنید حتماً تنظیمات محصولات دانلودی را به‌دقت انجام دهید. در این بخش می‌توانید روش‌های دانلود و محدویت های دسترسی را نیز مشخص کنید.

تنظیمات محصولات دانلود در تب محصولات در تنظیمات ووکامرس

تنظیمات بخش حمل‌و‌نقل

این تب از تنظیمات ووکامرس دارای 3 زیردسته است که یک به یک به بررسی آنها می‌پردازیم. (مناطق حمل‌و‌نقل | گزینه ‌های حمل‌و‌نقل | کلاس‌های حمل‌و‌نقل)

مناطق حمل‌و‌نقل

بخش مناطق حمل‌و‌نقل مربوط نحوه ارسال محصولات است که می‌توانید به‌طور اختصاصی برای هر منطقه روشی را برای ارسال تعریف کنید.
به‌طور مثال می‌توانید برای اصفهان حمل‌و‌نقل با نرخ 12 هزار تومان در نظر بگیریم، و هزینه ارسال را برای بوشهر رایگان بگذاریم.

تنظیمات مناطق حمل و نقل در تب حمل و نقل در تنظیمات ووکامرس

گزینه ‌های حمل‌و‌نقل

بخش گزینه‌های حمل‌و‌نقل شامل یکسری تنظیمات مربوط به محاسبات و مقصد حمل‌و‌نقل است که می‌توانید با توجه به توضیحاتی که دارد آن را پیکربندی کنید.
حالت اشکال‌زدایی: این گزینه معمولاَ برای تست سایت‌ها استفاده می‌شود و کلیه خطاهای احتمالی در حمل‌و‌نقل در سایت به نمایش می‌گذارد.
اکیداً توصیه می‌کنیم که اگر نیازی ندارید فعال نکنید.

تنظیمات گزینه های حمل و نقل در تب حمل و نقل در تنظیمات ووکامرس

کلاس ‌های حمل و نقل

در قسمت کلاس‌های حمل‌و‌نقل می‌توانید روش‌های حمل‌و‌نقل را مشخص کنید، به این منظور ابتدا باید بر روی افزودن کلاس حمل‌و‌نقل بزنید و سپس نام، نامک و توضیحات را وارد کنید.

تنظیمات بخش پرداخت‌ها

از قسمت‌های مهم که باید تنظیم شود، بخش شیوه پرداخت است؛ چون شما باید روشی را در اختیار کاربران قرار دهید تا بتوانند هزینه محصول را پرداخت نمایند، پس در انتخاب روش پرداخت و تنظیم این قسمت با دقت عمل کنید.
سعی کنید آسان‌ترین، امن‌ترین و سریع‌ترین روش‌پرداخت را در اختیار کاربران قرار دهید تا کاربران در بخش پرداخت دچار مشکل نشوند.

تنظیمات شیوه پرداخت در تب پرداخت در تنظیمات ووکامرس

توصیه می‌کنم! مقاله درگاه پرداخت چیست؟ استفاده از درگاه‌های پرداخت مستقیم و واسط در ووکامرس را مطالعه کنید، چون ما در این مقاله به‌صورت کامل به آموزش راه اندازی درگاه اینترنتی پرداخته‌ایم.

تنظیمات بخش حفظ حریم خصوصی حساب‌های کاربری

از تنظیماتی مهم ووکامرس تنظیمات مربوط به اکانت کاربران و مشتریان است. این تنظیمات را باید در این تب بررسی کنید.
در اینجا شما می‌توانید اجازه پرداخت و خرید محصول را بدون ثبت نام به مشتریان بدهید.
از بخش‌های دیگر این تب سیاست‌نامه‌ها هستند؛ این سیاست‌نامه‌ها همان شرایط و ضوابط هستند که کاربر در هنگام ثبت نام و پرداخت بایستی قبول کند، این بخش به زبان انگلیسی است. حتماً در اسرع وقت آن را تغییر داده و یا ترجمه کنید.

تنظیمات تب حفظ حریم خصوصی حساب‌های کاربری در تنظیمات ووکامرس

تنظیمات بخش ایمیل‌ها

از اسم این تب میتوان فهمید که این قسمت مربوط به پیکربندی ایمیل‌های فروشگاه است. در اینجا قالب ایمیل‌های ارسالی به کاربران در زمان سفارشات جدید، سفارشات لغو شده، بازگردانی گذرواژه و … را میتوانید با سلیقه خود تغییر دهید و شخصی‌سازی کنید.

تنظیمات تب ایمیل ها در تنظیمات ووکامرس

تنظیمات بخش ادغام

در تب ادغام شما می‌توانید ووکامرس را به فیسبوک وصل کنید تا یک فروشگاه هم در فیسبوک داشته باشید.
با اینکار می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را به طور وسیع‌تری تبلیغ کنید.

تنظیمات تب ادغام در تنظیمات ووکامرس

تنظیمات تب پیشرفته

این بخش خود به‌تنهایی شامل 5 زیردسته است. (راه‌اندازی برگه | REST API | وب هوک‌ها | API منسوخ | WooCommerce.com)
اگر مبتدی هستید و آشنایی با برنامه‌نویسی هم ندارید نیازی نیست به این قسمت توجه کنید، مگر در شرایطی که مجبور باشید آن‌ها را تغییر دهید.

توجه! حتماً در آخر بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.

توضیح مختصر در رابطه با با APIها

با این کدها شما می‌توانید فروشگاه ووکامرسی خود را به سیستم‌های اختصاصی متصل کنید تا اطلاعات فروشگاه شما با آن سیستم در ارتباط باشد. به‌طور مثال زمانی که شما در حال طراحی یک برنامه اندروید برای فروشگاه خود هستید نیاز دارید که از این کدها استفاده کنید تا اطلاعات محصولات به برنامه ارسال شود و سایر اطلاعات را دریافت کند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه و تونسته باشید که تنظیمات فروشگاه خود را انجام داده باشید.
حتماً در خبرنامه سایت ما عضو بشید تا از جدیدترین مقالات باخبرشید.