آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

اگر به دنبال نصب یک افزونه سئو همه کاره در وردپرس هستید، پیشنهاد ما، Yoast SEO است.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس با افزونه Yoast SEO :

افزونه Yoast SEO دارای بیشترین دانلود در زمینه سئوی سایت بین کاربران وردپرس است؛ حتی اگر اطلاعات کمی در خصوص سئو سایت داشته باشید ، با کمک این افزونه می‌توانید به راحتی محتوای صفحات خود را جهت موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید. در واقع، افزونه Yoast SEO به شما کمک می‌کند تا ابتدایی‌ترین و اصلی ترین نکات سئوی داخلی صفحات خود را بررسی کرده و در صورت نیاز آن ها را بهبود دهید. در این راهنما، به آموزش کامل افزونه Yoast SEO در وردپرس می‌پردازیم.

گام اول: آموزش دانلود و نصب افزونه Yoast SEO

گام دوم: معرفی و آموزش تنظیمات افزونه Yoast SEO

گام سوم: راهنمای استفاده از افزونه Yoast SEO

برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل کامل و ارائه توضیحات دقیق برای بهبود وضعیت سئو مطالب و صفحات سایت
 • بررسی میزان خوانایی نوشته‌ها برای کاربران
 • یکپارچه سازی سایت با اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی و تنظیمات اشتراک‌گذاری مطالب
 • تمرکز برروی کلمه کلیدی هدفگیری کلمات کلیدی نتایج جستجو
 • پیکربندی تگ متا ربات
 • اعمال تنظیمات برروی متاتگ عنوان و توضیحات
 • کنترل کامل نقشه سایت
 • بهبود RSS سایت
 • تنظیم فایل robots.txt  و .htaccess
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • و …

گام اول: آموزش دانلود و نصب افزونه Yoas SEO

افزونه Yoast SEO رایگان است و تمام کاربران وردپرس می‌توانند از آن استفاده کنند. برای نصب این افزونه ابتدا به پیشخوان سایت خود مراجعه کرده و از قسمت “افزونه‌ها ” روی گزینه “افزودن”  کلیک نمایید. در کادر جستجو کلمه “Yoast SEO” را نوشته و اقدام به جستجو کنید. در لیست افزونه‌های نمایش داده شده گزینه افزونه Yoast SEO  را انتخاب و نصب کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

چند لحظه منتظر بمانید و پس از اتمام نصب، گزینه “فعال سازی” را برای این پلاگین انتخاب نمایید.

همانطور که ملاحظه می‌کنید اکنون پس از نصب افزونه منوی جدید به قسمت منوهای وردپرس شما تحت عنوان سئو اضافه شده است. بر‌روی منو کلیک کنید تا وارد پیشخوان Yoast SEO شویم.

همچنین شما میتوانید بصورت دستی به بارگذاری افزونه بپردازید. برای اینکار باید فایل مربوط به افزونه را از منابع موجود دانلود کنید. سپس از قسمت “افزونه‌ها روی گزینه “افزودن”  کلیک نمایید. در بالای صفحه روی قسمت “بارگذاری افزونه” کلیک کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

حالا در این صفحه شما با کلیک روی قسمت ” Choose File ” میتوانید فایل زیپ (zip) را که قبلا دانلود کرده اید بارگذاری، نصب و فعال کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

گام دوم: معرفی و آموزش تنظیمات افزونه Yoas SEO

در این قسمت از آموزش Yoast SEO نگاهی کامل به تمام تنظیمات این افزونه برروی سایت وردپرسی شما می‌اندازیم و سعی می‌کنیم نحوه کار با آن را با جزئیات در چند بخش مورد بررسی قرار دهیم.

بخش اول: عمومی

این بخش شامل سه سربرگ است. پیشخوان – امکانات – ابزارهای وبمستر میباشد.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

پیشخوان

برسی پیکر بندی سئو: با کلیک بر روی این دکمه یک تور آشنایی با Yoast SEO را مشاهده خواهید کرد. مشخصات، تنظیمات و قسمت‌های مختلف این افزونه را به‌صورت خلاصه می‌توانید در این قسمت مرور کنید. در صورتی که در زمان زیادی ندارید، با استفاده از این قسمت، تنظیمات مهم سئو سایت‌تان را اعمال کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

امکانات

افزونه Yoast SEO شامل امکانات زیادی است. شما میتوانید در این قسمت برخی از آنها را فعال / غیرفعال کنید. کلیک روی علامت سوال اطلاعات بیشتری راجع به هرکدام در اختیارتان قرار می دهد.

آنالیز سئو: آنالیز سئو، همیشه وضعیتی از سئوی سایت را در اختیار کاربران قرار می دهد. مدیر سایت به داده ها و اطلاعات در سئوی محتوا دسترسی دارد. این ویژگی کمک می کند محتوایی که نوشته اید بهینه سازی شود و همیشه وضعیت سئوی محتوای نوشته شده را در اختیار نویسنده قرار می دهد. آنالیز محتوا در حقیقت کمک می کند یک مطلب بهتر بنویسید.

تجزیه و تحلیل خوانایی: تجزیه و تحلیل محتوا در همان انتهای مقاله ها به شما می گوید چطور محتوا را بهینه سازی کنید. گزینه آنالیز محتوا را توصیه می کنیم فعال کنید تا بتوانید محتوای خود را برای کلمه کلیدی بهینه سازی کنید. تجزیه و تحلیل خوانایی با نمایش چراغ های رنگی زرد، سبز و قرمز به کاربر کمک می کند وضعیت محتوا را تشخیص دهید. و بیشتر کاربران سعی می کنند چراغ های افزونه را سبز کنند و فکر می کنند سبز کردن چراغ در افزونه سئو به معنای بهینه سازی کامل محتواست. اما همیشه این طور نیست. البته آنالیز محتوا در نسخه تجاری افزونه یعنی Yoast SEO Premium دارای امکانات بسیار زیاد دیگری است که به شما کمک می کند محتوا را برای چند کلمه کلیدی هدف بگیرید،

محتوای شاخص: منظور از محتوای شاخص یا Corner Stone اینست که شما برای سایت یک کمپین بازاریابی محتوایی راه اندازی کنید. در این کمپین شما محتوایی دارید که در سایت قرار گرفته و میخواهید بیشتر از هر محتوای دیگری در زمینه مربوطه (مثلا برای یک برچسب یا یک دسته بندی) محتوا بیشتر از همه بازدید بگیرد. در واقع محتوای کرنر استون یا سنگ بنا محتوایی است که برای یکی از موضوعات شما مهم ترین محتوا به شمار می رود و بالاتر از دیگر محتوای سایت شما قرار میگیرد. این نوع محتوا ها معمولا بیشترین میزان لینک داخلی را دریافت می کنند.

شمارنده پیوند متن: شمارنده تعداد لینک های داخلی سایت است. به شما کمک می کند بدانید یک محتوا چه تعداد لینک خارج از سایت دارد و چه تعداد پیوند داخلی ارائه می کند. این گزینه در بخش ویرایش نوشته در همان پیشخوان وردپرس و در سمت چپ نمایش داده می شود.

نقشه های XML سایت: نقشه های سایت بسیار مهم هستند. در واقع گوگل از نقشه سایت استفاده می کند تا بتواند سریع تر از هر زمانی متوجه تغییرات و بروز رسانی های درون سایت شود. پس نقشه سایت را باید بسازید و آن را به گوگل معرفی کنید. ابزارهای زیادی برای ساختن نقشه سایت وجود دارند. در نسخه رایگان افزونه Yoast هم میتوانید به سادگی نقشه سایت خود را بسازید.

ادغام : Ryte این گزینه یک افزودنی در افزونه یوست Yoast SEO به شمار می رود و سایت را از نظر قابل ایندکس بودن بررسی می کند. اگر سایت برای گوگل و بینگ و دیگر موتورهای جستجو باز باشد و قابل ایندکس باشد، در این صورت افزونه مشکلی نخواهد داشت. در صورتی که آدرس های سایت مسدود باشند و شما نتوانید سایت خود را به خوبی برای ایندکس موتورهای جستجو آماده کنید، افزونه با نمایش اخطار به شما می گوید سایت برای خزنده ها و ربات ها در دسترس نیست و ایندکس نمی شود.

نوار منوی مدیریت: وردپرس یک نوار مدیریت در بخش بالایی پیشخوان دارد، و به افزونه ها هم اجازه می دهد گزینه هایی را به نوار بالایی الصاق کنند. افزونه Yoast هم در نسخه رایگان یک نوار به این قسمت اضافه می کند تا دسترسی سریع تری به بخش های آن داشته باشید. اگر بخواهید این نوار مدیریت مخفی شود، این گزینه را باید روی غیر فعال قرار دهید.

امنیت (تنظیمات پیشرفته برای نویسنده ها در دسترس نیست): برخی از گزینه های پیشرفته در نوشته ها، توسط این پلاگین وردپرس ارائه می شود. در واقع این تنظیمات پیشرفته مربوط به تنظیمات ایندکس و خزنده ها هستند. این گزینه به نویسنده اجازه میدهد به نوشته تگ نوایندکس Noindex و هم چنین تگ های Follow یا Nofollow اضافه کند تا دسترسی خزنده ها را مسدود کرده یا محتوا را از ایندکس ربات موتور جستجو حذف کند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

ابزارهای وبمستر

این ابزار اجازه می‌دهد به راحتی مالکیت سایت خود را با استفاده از کد متا ارائه شده توسط ابزارهای وبمستر مانند گوگل وبمستر تولز بررسی کنید. اگر از قبل تایید ابزارهای وبمستر را انجام داده‌اید، نیازی به ورود مجدد آن‌ها نیست.

لازم به ذکر است که با کدهای وبمستر بایدو، بینگ، گوگل و یاندکس شما به این جستجوگر‌ها کمک می‌کنید تا سایت شما را به صورت کامل مورد ارزیابی قرار دهند؛ مواردی چون صفحات ۴۰۴، سرعت بارگذاری صفحات، مطالب سایت و… .

بخش دوم: ظاهر جستجو

همان‌طور که در جریان هستید مدیریت محتوای وردپرس، به‌صورت پیش فرض از تمام متا تگ ها پشتیبانی نمی‌کند. در حالی که متاها در سئو سایت از اهمیت بسیار بالایی برخودار هستند. شاید بتوان این کمبود را یک ضعف برای وردپرس دانست. در هر صورت برای افزودن متا تگ‌ها به تمامی صفحات سایت خود از طریق منوی سمت راست از زیر شاخه سئو برروی منوی “ظاهر جستجو” کلیک نمایید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

عمومی

جداکننده عنوان: در بخش “عنوان جداکننده” یا Title Separator می‌توانیم حرف مورد نظر را برای جدا کردن عنوان سایت و عنوان صفحه انتخاب کنیم. بسته به سلیقه شخصی می‌توانید یکی از سمبل‌ها را انتخاب نمایید. این علامت در تمام صفحات سایت و همچنین در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود.

صفحه خانه: در این تب تنظیمات مربوط به صفحه اصلی و خانگی سایت شما موجود می‌باشد. از آنجایی که همواره از صفحه اصلی یک سایت به‌عنوان قلب تپنده وبسایت یاد می‌شود؛ برای این قسمت وقت بیشتری بگذارید. شما می‌توانید با کلیک برروی گزینه “ویرایش خود صفحۀ نمایشی“به صورت زنده این تغییرات را اعمال کنید.

عنوان سئو: در اینجا شما متغیر هایی را به نتیجه جستجو Snippet اضافه می کنید تا هر گاه پستی را نوشتید، این قسمت خودکار برای شما آماده شود و نام سایت به عنوان مطلب اضافه شود. پیشنهاد میکنیم از تغییر دستی این قسمت خودداری کنید.

توضیح متا: میتوانید یک توضیح متای کلی برای سایت خود بنویسید تا هر گاه برند شما جستجو شد این قسمت برای سایت شما نمایش داده شود.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

گراف دانش : گراف دانش Knowledge Graph همان است که وقتی برای مثال: ”wordpress” را جستجو کنید، در سمت راست صفحه نتایج جستجوی گوگل یک کادر نمایش داده می شود و اطلاعاتی در مورد این کلمه به شما میدهد. گراف دانش اگرچه سخت برای سایت های پارسی ساخته می شود، اما تکمیل اطلاعات این قسمت به شما کمک می کند در نتایج شانس خوبی برای درخشش داشته باشید. معمولا کاربران به سایت هایی که گراف دانش دارند توجه زیادی میکنند.

نام شرکت یا شخص: در این قسمت میتوانید مشخص کنید که سایت شما نماینده یک سایت یا شخص است. این اطلاعات به عنوان داده های متا در سایت شما نمایش داده خواهند شد.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

انواع محتوا

شامل تنظیمات برای آدرس نوشته تکی و تنظیمات برای آدرس برگه تکی میشود

روبات متا (نمایش نوشته‌ها در نتایج جستجو؟): اگر تنظیمات متا روبات را روی گزینه noindex بگذارید، در واقع از موتورهای جستجو از جمله گوگل درخواست کرده‌اید که صفحات شما را بررسی نکنند. با این حال در صورتی که نیازی نمی‌بینید تا صفحات، مطالب یا رسانه‌های شما در گوگل ایندکس نشوند،  این گزینه را برروی index فعال کنید.

تاریخ در پیش نمایش قطعه: اگر در برگه‌ها و پست‌های خود به‌طور مداوم تغییر ایجاد می‌کنید و آن‌ها را به‌روز می‌نمایید، استفاده از این گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنم. با استفاده از این گزینه تاریخ‌های به‌روز رسانی در متا تگ‌ها ثبت می‌گردند تا موتورهای جستجوهای را از اعمال آخرین تغییرات با خبر شوند.

جعبه متای Yoast SEO: همانطور که در پایان ویرایشگر هر پست و باکس مربوط به افزونه یوست را مشاهده می‌کنید، با غیرفعال کردن این گزینه می‌توانید از نمایش آن جلوگیری نمایید.

عنوان سئو: عنوان سئو را میتوانید با متغیرها پر کنید تا در زمانی که برگه و پست ویرایش می شود، به صورت خودکار کلمات کلیدی سایت و نام سایت به عنوان برگه ها و پست ها اضافه شود، این عنوان ها و نام سایت فقط به نتایج جستجو اضافه می شوند که به برند سازی شما هم کمک می کنند. اما درون سایت فقط عنوان برگه نمایش داده می شود.

توضیح متا: توضیحات متای برگه ها و پست های شما برای کاربران نمایش داده شده و کمک می کند کاربران روی برگه ها و پست های شما بیشتر کلیک کنند. در واقع با این توضیحات میتوانید کاربران را هدف بگیرید و با ارائه اطلاعات صحیح و جزئیات بیشتر آنها را مجاب به کلیک کردن کنید تا نرخ کلیک خود را هم افزایش دهید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

عناصر چند رسانه ای

وقتی یک رسانه جدید در وردپرس آپلود میکنید (به عنوان مثال یک عکس یا ویدئو)، فقط یک فایل به رسانه سایت شما اضافه نمی شود. بلکه یک لینک فایل پیوست نیز برای آن ایجاد می شود. این صفحات فایل های پیوست خالی هستند و صرفا فایل پیوست را به همراه یک عنوان نمایش می دهند. چنانچه از این لینک های فایل پیوست استفاده ای نمیکنید پیشنهاد میکنیم آنها را غیرفعال کنید و آنها را به خود فایل پیوست ریدایرکت کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

طبقه بندی ها

در این قسمت می‌توانید پارامترهای دسته بندی، برچسب، فرمت و.. را پیکربندی نمایید. در اینجا نمی‌توان پیشنهاد ویژه‌ای داد، بسته به موارد مورد نیاز باید تکمیل شوند. توجه داشته باشید که تنظیمات بخش طبقه بندی برروی کل مطالب سایت شما تاثیر می‌گذارد.

دسته بندی لینک ها: دسته بندی ها در وردپرس دارای پایه یا یک آدرس پیش فرض هستند که به URL دسته بندی ها اضافه می شوند. معمولا این پایه آدرس cat یا category است و به آدرس اضافه می شود مثلا site.ir/cat/education یا نمونه ای دیگر مثل site.ir/category/news و اگر این گزینه را در این پلاگین فعال کنید پایه دسته بندی از آدرس حذف می شود و آدرس های مذکور تبدیل می شوند به site.ir/education یا site.ir/news . البته حذف پایه دسته بندی توصیه نمی شود. چون به گوگل کمک می کند بخش های مختلف سایت را آسان تر تشخیص دهد.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

بایگانی ها

در تب بایگانی‌ها می‌توانید تنظیمات ویژه‌ای به صفحات بایگانی‌ نویسنده‌های سایت‌تان، بایگانی‌های تاریخی، و همچنین صفحات جستجو و ۴۰۴ بدهید.

بایگانی ها مجموعه مطالب را دوباره به نمایش می گذارند و اجازه میدهند در یک شاخه بخصوص و برای مطالبی از یک گروه خاص، کاربر یا موتور جستجو دوباره به آنها دسترسی داشته باشد. با این تفاوت که محتوا همان محتوای درون سایت است و چیزی جدید نیست ولی اینبار در یک سبد در دسترس قرار گرفته اند.

بایگانی تاریخ: بایگانی تاریخ، دسته بندی دوباره و نمایش مجدد مطالب سایت است. آنها را با غیر فعال کردن از ایندکس گوگل حذف کنید.

صفحات جستجو: متغیر ها را به عبارت داخل کادر اضافه کنید تا متن پیش فرض با متغیرها ادغام شده و در برگه های جستجو برای کاربران نمایش داده شود. افزونه سئو یوست به شما کمک می کند عنوان ها در برگه های جستجوی درون سایت را کنترل کنید. هر چند میتوانید از گوگل آنالیتیکس هم برای ساخت برگه جستجو در سایت استفاده کنید.

صفحات 404: صفحه خطای 404 برای مواردی به کار می رود که کاربران درون سایت یا از موتور جستجو به قسمتی از سایت می رسند که یا وجود ندارد یا اینکه حذف شده است و در دسترس نیست. این خطا اصولا برای سئو ضرر زیادی ندارد، اما تجربه کاربری را خراب می کند. پس باید یک برگه هیجان انگیز و زیبا برای 404 های سایت بسازید، مطالب تازه و خبرنامه را درون آن قرار دهید و یا اینکه پس از چند ثانیه کاربران را به برگه دیگری انتقال دهید. در هر صورت، این جا افزونه ی مورد نظر به شما کمک می کند این برگه را هم به خوبی کنترل کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

مسیر راهنما

معمولا قالب های وردپرس از مسیر راهنما پشتیبانی می کنند و نیازی نیست مسیر راهنما را در این جا فعال کنید. مسیر راهنما در سایت باید فعال باشد چون که به تجربه کاربری مناسب کمک می کند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

RSS

در این قسمت موارد مربوط به فید سایت قرار دارند. فید سایت یکی از مهمترین قسمت‌های یک سایت می‌باشد، که هم برای کاربران و هم موتورهای جستجو  می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بخش سوم : میز فرمان جستجو

اتصال گوگل سرچ کنسول به پنل کاربری شما اتفاق خوبی است. اگر سایت را به سرچ کنسول متصل کرده باشید میتوانید اطلاعات زیادی را در این قسمت مشاهده کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

تنظیمات

اطلاعات این قسمت بر اساس ترافیک شما در دسکتاپ (رایانه ها)، تلفن ها و تلفن های هوشمند (لمسی) تقسیم بندی شده و بخشی هم برای تنظیمات درست شده است. معمولا تمامی خطاهای سرچ کنسول شما در این پنل نمایش داده می شود، اما زمانی که پیوند های یکتای درون سایت را تغییر داده باشید قطعا تعداد خطاها برای شما بسیار زیاد می شود و باید دستی آنها را درست کنید.

یکی از فواید و کاربردهای اصلی این پیشخوان دسترسی مستقیم به آدرس های ایندکس شده سایت در گوگل است. زمانی که آدرس های درون سایت شما دچار خطای ایندکس شده باشند (این خطا ممکن است هر دلیلی رخ دهد، مثل تغییر آدرس، حذف مطالب و …) همه در این پنل نمایش داده می شوند و با مشاهده آنها میتوانید ریدایرکت درست کنید.

بخش چهارم : اجتماعی

گزینه حساب کاربری شبکه اجتماعی کمک می کند اطلاعات حساب کاربری خودتان را روی سایت تنظیم کنید، این اطلاعات در مشخصات سایت ثبت (در توضیحات متای سایت) ثبت می شود و گوگل و دیگر موتورهای جستجو در کدنویسی سایت به این شبکه ها و آدرس ها دسترسی پیدا می کنند.

ثبت شبکه های اجتماعی و اتصال سایت به این اکانت ها کمک می کند موتور های جستجو حساب های سایت را در سایت های فیسبوک و توئیتر و … شناسایی کنند و از قدرت شبکه های اجتماعی برای محبوب شدن سایت و افزایش رتبه آن استفاده کنند. همچنین یکی از کاربرد های این شبکه های اجتماعی اینست که به گوگل کمک می کنند پنل گراف دانش Knowledge Graph را برای سایت و برند ها بسازند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

فیسبوک

این پنل به شما اجازه میدهد از پست خودکار در فیسبوک استفاده کنید. فیسبوک یک ویژگی به کاربران خود می دهد تا با ساختن یک توکن مثل ربات و با دسترسی مستقیم از طریق API به کاربران خود اجازه دهد پست های سایت خود را مستقیما در صفحه فیسبوک خود منتشر کنند.

این قابلیت البته دیگر توسط فیسبوک غیر فعال شده و فقط شبکه های مربوط به مجموعه این شرکت مثل اینستاگرام، فیسبوک مسنجر و واتساپ این امکانات را دارند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

توئیتر

توئیتر تنظیمات خاصی ندارد و در این پنل میتوانید تصویر کوچک یا بزرگ را برای سایت خود انتخاب کنید. هنگامی که مطالب سایت شما توسط کاربران همرسانی می شود یا اصطلاحا به اشتراک گذاشته می شود این تنظیمات استفاده می شوند.

توئیتر مهم است چون بینگ و این اواخر گوگل هم از توئیت های توئیتر در نتایج جستجو استفاده می کنند و برای کاربران خود آن ها را نمایش میدهند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

پینترست

پینترست نیز از پست واسط پشتیبانی می کند و با یک Access Token از طریق API سایت پینترست، میتوانید همچنان کپی رایت تصاویر سایت خود را حفظ کنید و آنها را در شبکه بصری پینترست به خودتان سنجاق کنید. پینترست یک شبکه اجتماعی رسانه ای (بر پایه تصاویر) است که کاربران فعال زیادی دارد و البته به عنوان اقیانوس ایده ها یا سرزمین خلاقیت شناخته میشود. دنبال هر چیزی که باشید بهترین تصاویر مربوط به جستجوی خود را در پنترست پیدا خواهید کرد.

افزونه Yoas SEO در پنل تنظیمات مربوط به پینترست قسمتی به نام تایید پینترست  ارائه کرده که میتوانید اپلیکیشن واسط خود را در سایت پینترست بسازید، شناسه خود را پیدا کرده و سایت خود را در پینترست تایید کنید. برای تایید کافیست کد ساخته شده توسط پینترست را در این قسمت وارد کنید تا این پلاگین سایت را به پینترست متصل کند.

بخش پنجم : ابزارها

ابزارهایی که در نسخه رایگان در اختیار کاربر قرار میگیرد بسیار حرفه ای هستند، در واقع به شما کمک می کند کارهای مهمی انجام دهید که از جمله آنها تنظیم فایل ربات و ویرایش گروهی محتوای سایت است.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

درون ریزی و برون ریزی: در این قسمت می‌توانید تنظیمات سئو مربوط به افزونه‌های دیگر را وارد Yoast SEO کنید، و یا تنظیمات افزونه یوست را بصورت داده‌های متا استخراج کنید. عموماً این کار به درستی انجام نمی‌گیرد و بهتر است شما به جای وارد کردن، تنظیمات را بصورت دستی اعمال کنید.

ویرایشگر فایل: این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت پرونده‌های مهم سئو مانند پروندۀ robots.txt و .htaccess  را تغییر دهید. در واقع افزونه Yoast SEO این امکان را فراهم کرده تا بتوانید فایل ربات robots.txt سایت خودتان را بسازید و آن را در هاست سایت و مسیر روت قرار داد، این کار کمک می کند ربات موتورهای جستجو موسوم به خزنده ها سریع تر این فایل ربات را دیده و دستورات خود را دریافت کنند. هر گاه خزنده ای به سایت سر می زند ابتدا فایل ربات سایت را بررسی می کند، سپس مطابق با آن رفتار می کند.

ویرایشگر گروهی: در این قسمت نیز می‌توانید مطالب سایت خود را ویرایش کنید و عنوان‌ها و موارد دیگر را به‌صورت یکجا تغییر دهید. با این ابزار نیازی به ویرایش جداگانه مطالب و هربار بروز رسانی آنها نیست. کافیست وارد ویرایشگر گروهی شده و هر کدام از مطالب خود را که میخواهید از نظر سئو بروز رسانی کنید.

گام سوم: راهنمای استفاده از افزونه Yoas SEO

احتمالاً شما هم پس از نصب افزونه Yoast SEO متوجه اضافه شدن دو ستون جدید به صفحات نوشته‌ها و برگه‌های سایت وردپرس خود شده‌اید. نقطه‌های رنگی در ستون سئو بیانگر امتیازی است که افزونه یواست به مطلب یا برگه شما می‌دهد. و در ستون خوانایی، همانطور که از نام آن پیداست، میزان خوانایی متن نوشته شده از دید کاربران مورد بررسی قرار می‌گیرد. این دایره‌های رنگی از پنج رنگ تشکیل شده‌اند و هرکدام معنای خاص خودشان را دارند:

دایره سبز به معنی قابل قبول بودن سئوی برگه یا مطلب می‌باشد

دایره نارنجی/زرد به این معنی است که برگه یا مطلب نوشته جای بهبود دارد

دایره قرمز باشد یعنی مشکلات زیادی در برگه یا مطلب وجود دارد

دایره خاکستری به این معنی است که هیچ اطلاعاتی در خصوص سئوی برگه مطلب‌ در دسترس نیست

دایره آبی رنگ به معنی noindex بودن برگه یا مطلب می‌باشد

افزونه یوست به طور کاملا حرفه‌ای هر پست و حتی هر صفحه وبسایت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر به انتهای مطالب خود مراجعه کنید، بخشی با نام یواست سئو را مشاهده می‌کنید. در این قسمت می‌توانیم تنظیمات ویژه‌ای به پست‌ها دهیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این قسمت از سه بخش تشکیل شده است.

بخش اول: بهینه ساز محتوا

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

پیش نمایش اسنیپت: این بخش در واقع یک دمو از مطلب شما در موتور جستجوی گوگل می‌باشد و نقش به سزایی در سئوی مطلب شما خواهد داشت. برای ویرایش این مشخصات می‌توانید برروی دکمه ویرایش اسنیپت کلیک کنید و تغییرات دلخواه را اعمال کنید. در صورتی که آشنایی کافی ندارید تا چگونه ورودی مناسبی به این بخش اضافه کنید، تنها کافیست نکات زیر را رعایت نمایید:

 1. کاربران و موتورهای جستجو URLهای طولانی را دوست ندارند. اگر آدرس صفحات شما کمتر از ۵۰ الی ۶۰ کاراکتر هستند، به هیچ وجه نگران نباشید. اما اگر URL های شما بیشتر از ۱۰۰ کاراکتر دارند بهتر است به فکر بازنویسی آنها باشید.
 2. آدرس URL را با عنوان صفحه (title) هماهنگ کنید.
 3. برای هر صفحه از عنوان منحصر به فرد استفاده کنید.
 4. طول عنوان باید بین ۵۰ تا ۷۰ کاراکتر باشد.
 5. حرف زائد و اضافه را از URL صفحات خود حذف کنید. کلماتی مانند and و on و…
 6. از متا تگ‌های تکراری استفاده نکنید.
 7. طول متاتگ توضیحات(Description) صفحات خود را بین  50 تا 300 کلمه نگهدارید.
آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

تجزیه و تحلیل خوانایی: افزونه Yoast SEO با در نظر گرفتن یکسری پارامترهای از قبل تعیین شده، خوانایی مطلبی که نوشته‌اید را از نظر کاربران مورد بررسی قرار می‌دهد. این ویژگی جالب در نسخه‌های جدید افزونه اضافه شده است. البته در نسخه فارسی این قابلیت چندان پیشرفته نیست. در صورتی که در نسخه‌های انگلیسی، آلمانی و هلندی حتی می‌تواند نوع نوشته را از نظر ادبی مورد بررسی قرار دهد.

 1. جملات کوتاه قابل خواندن‌ و تاثیرگذارتر می‌باشند. سعی کنید ۲۵% جملات پست‌تان کمتر از ۲۰ کلمه داشته باشند.
 2. از پاراگراف‌های کوتاه ۷-۸ جمله‌ای استفاده نمایید.
 3. طول پاراگراف‌هایتان از ۱۵۰ کلمه بیشتر نشود.
 4. سرفصل‌های مطلب‌تان اندازه مناسبی داشته باشند، نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشند.
آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

کلمه کلیدی کاربردی: کلمات کلیدی، کلید واژه ها و عبارت هایی در محتوای سایت شما هستند که به افراد اجازه می‌دهند سایت شما را از طریق موتورهای جستجوگر پیدا کنند. انتخاب کلمات کلیدی مناسب باعث می‌شود ما دقیقا بدانیم در مورد چه چیزی مطلب می‌نویسیم و می‌خواهیم برای چه جستجوهایی در گوگل بالا بیایم. هنگامی که شما برای نوشته خود یک کلمه کلیدی تعیین می‌کنید، باید میزان تکرار این کلمه نسبت به متن دارای درصد خاصی باشید تا از نظر گوگل مورد پسند قرار بگیرد. اصطلاحا به این مورد چگالیکلمه کلیدی می‌گویند. در حالت عادیی باید به‌صورت دستی چگالی کلمات کلیدی را تعیین کنید که کار بسیار دشواری است. اما با کمک افزونه Yoast SEO دیگر نیازی به این کار نیست. و این افزونه پس از این‌که کلمه یا کلمات کلیدی مطلب خود را انتخاب کردید؛ به شما پیشنهاداتی می‌کند تا بتوانید راحت‌تر در صفحه اول گوگل بالا بیاید:

 1. چگالی کلید واژه یا تکرار کلمه کلیدی را به خوبی رعایت کنید، آن را بین 2 تا 2.5% نگه دارید.
  کلید واژه را در ابتدای متن خود تکرار کنید.
 2. محتوای خودتان را اطراف کلید واژه و با رعایت اصول نگارش پیش ببرید.
 3. از کلید واژه یک محتوا در محتوای دیگر استفاده نکنید (منظور اینست که مطالب را بخصوص بنویسید).
 4. عنوان شما باید جذاب باشد و کلمه کلیدی را در خود داشته باشد.
 5. عنوان باید صادقانه و مربوط به محتوا باشد.
 6. عنوان باید کاربران را متوجه کرده و نام برند / سایت را در خود داشته باشد.
 7. عنوان باید بین 30 تا 55 کاراکتر طول داشته باشد.
 8. میتوانید از شکلک های اموجی Emoji در عنوان استفاده کنید ضرری ندارد.
 9. توضیحات متا باید دارای کلمه کلیدی و مترادف های آن باشد.
 10. توضیحات متا را طوری بنویسید که کاربران را جذب کند و موضوع را برای آنها مشخص کند.
 11. توضیحات متای شما باید مناسب باشد، نه طولانی نه کوتاه.
 12. حتما برای مطلب خود توضیحات متا بنویسید.
 13. در توضیحات متا از شکلک ها و … استفاده کنید.
 14. پیوند یکتای کوتاه میتواند رتبه بهتری در گوگل بگیرد.
 15. پیوند یکتا برای گوگل معنی و مفهوم دارد، پس دقیق آن را بنویسید.
 16. از کلمات زاید انگلیسی در پیوند یکتا استفاده نکنید مثل to, a, on, in, the و … .
 17. محتوایی بنویسید که بیشتر از 900 یا هزار کلمه باشد.
 18. در محتوا از تصاویر استفاده کنید.
 19. در محتوا لینک سازی داخلی و خارجی داشته باشید.
 20. به مقاله های سایت خود لینک مستقیم بدهید اگر مرتبط هستند.
 21. به سایت های مرتبط با حوزه محتوای خود لینک بدهید.
 22. از هیدینگ های H1, H2 و یا همان تیترها استفاده کنید.
 23. برای کاربران محتوای جذاب و شیوا بنویسید.
 24. از نوشتن محتوای ادبی و سخت که فهم آن نیاز به خواندن چندین مرتبه ای دارد پرهیز کنید.
 25. محتوای طولانی یا لانگ فرم Long Form میتواند به شما کمک کند رتبه بگیرید.
 26. از کپی کردن و تکرار محتوای دیگران دست بردارید.
 27. سعی کنید محتوای خود را بروز نگه دارید و بیشتر با کاربران ارتباط برقرار کنید.

بخش دوم: شبکه‌های اجتماعی

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس
آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

این بخش به گوگل می‌فهمانید که این پست مطلق به شماست. و اگر دفعات اشتراک پست‌هایتان بالا باشد، یک امتیاز مثبت برای‌تان در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که این بخش را خالی رها کنید، شبکه‌های اجتماعی به‌صورت پیش‌فرض از عنوان و متای توضیحات، همچنین یکی از تصاویر استفاده شده داخل پست‌تان استفاده خواهند کرد. البته ممکن است این تصویر خیلی ایده‌آل نباشد، بنابراین بهتر است خودتان شخصا این قسمت را درست کنید. تنظیمات در اینجا بسیار ساده می‌باشد. کافیست یک تصویر مربوط به پست‌تان را در قسمت image آپلود نمایید، عنوان و توضیحات مربوط به مطلبتان را وارد کنید.

 سرآخر یک پیش‌نمایش از پست‌تان پس از اشتراک گذاری در فیسبوک یا توییتر را در بخش preview مشاهده خواهید کرد. این بخش فقط در نسخه پریمیوم افزونه فعال هست.

بخش سوم: تنظیمات پیشرفته

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس
آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس

روبات‌های ایندکس متا (اجازه نمایش نوشته): ممکن است به هر دلیلی از موتورهای جستجو بخواهید که این صفحه و یا پست‌تان را نمایش ندهند. بدین منظور می‌توانید تنظیمات این قسمت را برروی خیر قرار دهید. پس اعمال این تغییر، افزونه Yoast SEO  دایره رنگی مربوطه را به رنگ آبی در می‌آورد.

روبات‌های متا دنبال (دنبال کردن پیوندهای نوشته توسط موتور های جستجو): با استفاده از تنظیمات این گزینه می‌توانیم به موتورهای جستجو بگوییم که آیا لینک‌های موجود در این صفحه را دنبال کنند یا خیر. همان‌طور که می‌دانید گوگل از طریق خزیدن میان صفحات اینترنتی اطلاعات مربوط به آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. بنابراین لینک‌هایی که پست یا صفحات خود قرار می‌دهید، مقصد بعدی گوگل هستند. در صورتی در پست‌تان از لینک‌های خارجی نامعتبر زیادی استفاده کرده‌اید می‌توانید این گزینه را برروی خیر بگذارید. البته توجه داشته باشید با این کار لینک‌های داخلی وب‌سایت خودتان هم که در این صفحه وارد کرده‌اید، بی ارزش خواهد شد.

متا روبات‌های پیشرفته: در صورتی که وبسایت‌تان را در دایرکتورهای یاهو و DMOZ یا سایر دایرکتورهای ثبت کرده باشید، از تگ‌های عنوان و توضیحات ثبت شده در دایرکتورهای در نتایج موتورهای جستجوگر جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از این نحوه نمایش شما می‌توانید تظیمات را به‌کار ببرید.

هیچ کدام: به موتورهای جستجو اجازه نمی‌دهد از توضیحات سایت موجود در دایرکتوری یاهو استفاده کند.

بدون ایندکس تصویر: از ایندکس شدن تصاویر در موتورهای جستجو جلوگیری می‌کند.

بدون بایگانی: به موتورهای جستجو اجازه نمی‌دهد از نسخه ذخیره شده صفحات سایت استفاده کند.

بدون سربرگ: کدهایی که در سربرگ سایت قرار میگیرند، به آنالیز کننده ها مثل گوگل آنالیتیکس و دیگر ابزارهای شخص سوم اجازه رهگیری محتوا را میدهند. کدهایی برای تنظیم ریدایرکت دامنه و حتی SSL نیز تنظیم می شوند و با انتخاب این گزینه، شما برگه را عملا از این موارد محروم می کنید و به نوعی آن را از سایت جدا میکنید.

نشانی قانونی  (Canonical): در صورتی که گوگل هنگام خزیدن در صفحات سایت شما به دو صفحه با اطلاعات یکسانی برخورد کند، قادر به تشخیص آن‌ها نخواهد بود. و مشکل صفحات دوقلو پیش می‌آید که تاثیر بسیار بدی روی سئوی وبسایت شما می‌گذارد. این گزینه به شما اجازه میدهد تا آدرس اصلی محتوا را وارد کرده و به موتورهای جستجو بگوئید حواستان هست که محتوای تکراری ندارید. مسئله محتوای تکراری یعنی شما یک محتوا را دوباره انتشار دهید، فرقی نمیکنید آدرس آنها چه باشد و یا هر کدام از محتوا در چه سایتی است، فقط محتوایی که زودتر از همه منتشر شده است (یعنی قدیمی تر است) نسخه اصلی است و بقیه کپی های آن هستند.

اگر شما دو سایت دارید و دوست دارید محتوا در هر دو سایت باشد، خب در یکی مقاله را منتشر کرده و منتظر ایندکس آن خواهید شد، سپس دیگری را برای انتشار آماده کرده و با تنظیمات افزونه سئو Yoast SEO در این بخش، تگ متعارف Canonical آن را اضافه میکنید تا به موتور جستجو بگوئید قصد کپی محتوا و انتشار محتوای تکراری را ندارید.